OKSTE KORISTAMINE SÜGISEL

Sügis on parim aeg, et koristada kuivanud ja üleliigsed oksad. Oksapurustajaga saab hakkida puudelt ja põõsastelt lõigatud oksad ning kasutada jääke multšimiseks.

Sügisel ja kevadel tekib aias suur hulk oksi. Mida okstega edasi teha?
3 peamist võimalust:

1. OKSTE PÕLETAMINE

See meetod on võimalik vaid seal, kus naabreid pole lähedal. Linnades ja asulates on okste põletamine keelatud. Lisaks peab arvestama tuleohuga. Põletamise tulemusel tekkiv tuhk on vaja seejärel eemdalda, et tagada aia esteetilisus.

2. OKSTE PURUSTAMINE

Seda saab mugavalt teha kas elektrilise või bensiinimootoriga oksapurustajaga. Tekkivat multši saab kasutada aias umbrohu tõrjeks ja jalgteede kattematerjalina

3. OKSTE JÄÄTMEKONTEINERISSE VIIMINE 

Kuna oksad võtavad väga palju ruumi, siis saab korraga konteinerisse panna väikese osa oksi. Nii jääb suur hulk oksi aeda hunnikutesse seisma. Hunnikute alune rohupind saab omakorda kahjustada (eriti kevadel, kui rohi tärkab).

Eelnevast võrdlusest nähtub, et okste purustamine on kõige efektiivsem meetod okste käitlemiseks. Siinkohal mõned mõtted, kuidas okste purustamisel tekkivat multši kasutada.

Kõik aiapidajad on ilmselt aianduspoest multši ostnud. Kas vähem või rohkem, aga multši ostmisel kerkib silme ette arvutuskäik: mitu kotti multši osta, et peenara ääred, teerada või vaarikad saaksid multšitud. Keskmise aia puhul võib multši ostmise kulu kujuneda juba päris suureks. Lisandub ka aja- ja kütusekulu sõidule aianduspoodi. Teisalt on kodus vaja lahendada ka probleem, mida teha oksahunnikutega? Siinkohal tulebki appi oksapurustaja, mis aitab vabaneda osktest ja annab multši, mida saab kohe kasutada teeradade, viljapuude ja põõsaste, vaarikate või peenraäärte katmiseks. Multšikate annab aiale kauni ja korrastatud välimuse.

Oksapurustaja kasutamine on lihtne ja ohutu.

Elektrilise oksapurustajaga saab tavaliselt purustada kuni 4cm jämedusi oksi. Purustamise tehnoloogia põhjal jagatakse purustajad 2 gruppi:

Riiv tüüpi purustajad. Nende peamine tugevus on oksa läbilaskmise kiirus, kuid samas on müra ja vibratsioon suurem.

Bio Master 2200, mis on riiv tüüpi purustaja. Puudub tagasikäigu funktsioon.

Frees tüüpi purustajad. Need töötavad oluliselt vaiksemalt ja lisaks on vibratsiooni vähe. Samas võtab freesimine rohkem aega, kui riiv tüüpi purustamine

Bio Silent 2500, mis on frees tüüpi purustaja. Olemas tagasikäigu funktsioon.

Kõik oksapurustajad on ehitatud selliselt, et sissevõtuavast ei mahuks käsi lõiketeradeni. Ummistuste tekkimisel kasutage tagasikäigu nuppu (nagu paberipurustajal😊) või kui see puudub, siis lülitage seade välja ja eemaldage toitekaabel ning siis alles asuge ummistust eemaldama.

Okste tõstmiseks kasutage kindlasti ka töökindaid ja kaitseprille, sest oksahunnikus on tihti ka peenikesi oksi, mis silmi ohustavad.

Oksapurustaja jaoks pikenduskaablit kasutades jälgige sellele märgitud maksimum võimsust, mis näitab kas see sobib näiteks 2500W oksapurustaja jaoks.

Stiga tootevalikus on 2 elektrilist oksapurustajat (BIO MASTER 2000 ja BIO SILENT 2500), mis mõlemad saavad hakkama 4cm paksuste okstega:

Kui olete kasvõi mõned korrad kasutanud oksapurustajat, siis näete kuidas oksad saavad kiiresti eemaldatud ja aed muutub ilusamaks, sest nii jalgrajad, viljapuude- ja põõsaste alused kui ka peenrad on korrektselt multšitud.