Mida peaks teadma enne lehepuhuri ostmist?

Tehnika võidukäik on puudutanud isegi nii lihtsat tööd nagu lehtede riisumine. Ilmselt oleme pidanud kõik vähemalt korra-paar oma elus lehti riisuma ja teame oma kogemusest, et see võib olla päris „sportlik töö“. Nojah, miks ka mitte teha trenni ja hoida ennast vormis sügislehtede riisumisega…Aga päris raske ja mahuka töö tegemiseks ning oma selja ja käte säästmiseks on LEHEPUHUR uueks ja suurepäraseks alternatiiviks. Stiga aiatehnika tootevalikus on erinevaid lehepuhureid. Kuidas leida endale sobiv?

Stiga aiatehnika tootevalikus on erinevaid lehepuhureid. Kuidas leida endale sobiv?

Enne ostu tegemist tuleks läbi mõelda kus ja milleks lehepuhurit vaja läheb. Tasub mõelda ka pisut laiemalt kui ainult sügisene lehtede koristamine. Lehepuhurid on ideaalsed tööriistad kõnniteede, terrasside, treppide, parklate, mänguplatside jms puhastamiseks lehtedest, okastest, liivast, kivikestest ja niidetud murust. Talvisel ajal värskelt sadanud lume puhumiseks sõiduautodelt, treppidelt ja jalgteedelt. Professionaalsetel hooldustöödel aga näiteks raudteede hooldamisel või teede puhastamisel enne teemärgistustöid. Ehitustöödel aga aluspinna puhastamisel enne betoonitöid, talvel katuse ehitamisel roovituse puhastamisel lumest jne.
Aiapidajad kasutavad lehepuhurit kevadel peenarde puhastamiseks lehtedest, roosidelt talvekatte(turba) eemaldamiseks, okaspuude puhastamiseks kuivanud okastest või hekkide puhastamiseks peale pügamist. Isegi laste peol saab lehepuhuriga õhupalle õhus hõljutada.

Stigal on kahte tüüpi lehepuhureid

Funktsionaalsuselt on Stigal kahte tüüpi puhureid – ühed, mis puhuvad ja teised, mis puhuvad ja imevad. Kui on palju lehtpuid, siis on lehtede käsitsi riisumine väga ajamahukas töö. Lehepuhuriga teeb selle töö kindlasti oluliselt kiiremini. Nagu eespool mainitud sai, võib lehepuhurit kasutada ka koheva ja kerge lume ära puhumiseks treppidelt, terrassilt või autolt. Kuid ei maksa siiski loota, et lehepuhur teeb ära lumepuhuri töö.

Imemisfunktsiooniga lehepuhureid

Imemisfunktsiooniga lehepuhur (akulehepuhur-imur VS 100e Kit) imeb ja purustab lehed kogumiskotti. Tänu purustamisele väheneb jäätmete maht ca kümnendiku võrra. Purustatud lehed saab edukalt komposteerida ja taaskasutada väärtusliku kompostina oma aias. Selle masina kasuks räägib ka see, et erinevalt puhurist saab imuriga kõvalt pinnalt (puit, sillutis, asfalt, betoon) kätte ka liiva ja okkad. Oksi, käbisid ega kive masinasse tõmmata aga ei tasu, sest see lõhub masina sees olevat purustajat.

Bensiinimootor või akutoide?

Aasta-aastalt on näha, et tootjad panustavad oma ressursse just akutoodete arendusse. Tehnoloogia areneb ja akud muutuvad üha võimekamaks. See peegeldub ka tootevalikus, kus akutoitel mudelid vahetavad välja bensiinimootoriga mudeleid. Akupuhurid sobivad eriti hästi töötamiseks kohtades kus müratundlikkus on suurem nagu tiheasustusega eramute piirkonnad, haiglate, koolide, lasteaedade läheduses olevad alad või erinevad puhkealad.

Lehepuhur väiksemasse aeda

Kui tegu on väiksema linnaaiaga, siis soovitame osta käeshoitava akutoitel lehepuhuri, mis on kerge ja keskkonnasõbralik, töötab vaikselt, madala vibratsiooniga ning vajab ka vähem hooldust. Kui on tegemist aga suuremate pindadega, kus tuleb töötada kauem, võiks valida akuranitsaga lehepuhuri. Sellisel mudelil on akud paigutatud seljas kantavasse ranitsasse.

Stiga ePower akud

Kõik Stiga lehepuhurid kasutavad 24 või 48 voldiseid Stiga ePower akusid. Paari lisaaku või seljaskantava akuranitsa soetamine võimaldab töötada katkestusteta pikema aja vältel. Stiga ePower akusid saab kasutada ka teiste Stiga seadmetega. Soovitame alati kontrollida kas juba ostetud akud sobivad uue seadmega.

Bensiinimootoriga lehepuhur suurde aeda

Suurde aeda või parki, kus on palju lehtpuid võiks osta bensiinimootoril lehepuhuri (BL 980 R). Tegu on kahetaktilise masinaga, mis puhub kuni 25 m³ minutis ja mille puhumiskiirust saab muuta. Suur kütusepaak võimaldab pikemat tööaega. Pehmed polsterdatud õlarihmad ja vöörihm aitavad seadme raskust ühtlasemalt jaotada ning vähem koormata õlgu ja käsi.
Sõltuvalt puhuri mootorist ja funktsionaalsusest on masinad erineva raskusega. Väiksemad puhurid kaaluvad 2 kilogrammi ringis, suuremad bensiinimootoriga puhurid kaaluvad üle 10 kilogrammi, aga on üldjuhul võimekamad. Rasket seadet ei maksa peljata, küll tuleks sel juhul eelistada õlarihmadega või akuranitsaga lahendust, sest kui raskus jaotub mugavalt kahele õlale on töötegemine kergem. Loodame, et leidsite kasulikke nõuandeid lehepuhuri ostmiseks.
STIGA Grupp on Euroopa juhtiv aiatöömasinate ja -seadmete tootja ja turustaja. 90-aastase kogemuse ühendavad viis esmaklassilist kaubamärki: STIGA, Alpina, Mountfield, Castelgarden ja ATCO. Iga kaubamärk keskendub innovatsioonile, lihtsusele ja ohutusele. Tootevalik on lai, hõlmates praktiliselt kõik vajaliku aias või haljastuses töötamiseks alates murutraktoritest, robotniidukitest kuni pinnasehooldusmasinate, lumepuhurite, kõrgsurvepesurite, oksapurustajate, kettsaagide ja võsalõikuriteni. Mõeldud on nii hobiaednike kui professionaalide peale. Tootearendus on pidev ja täna saab paljusid STIGA tooteid valida ka keskkonnasõbralike ja innovatiivsete akutoitel töötavatena.